Decyzja o tym, czy zabrać dziecko na pogrzeb jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od kilku czynników, takich jak wiek i emocjonalne dojrzałość dziecka, jego relacje z osobą zmarłą, a nawet kultura i religia rodziny.
W niektórych przypadkach, uczestnictwo dziecka w pogrzebie może pomóc mu w przepracowaniu straty i zrozumieniu istoty śmierci. Dziecko może także poznać ważne wartości, takie jak szacunek do zmarłych oraz pamięć o nich.
Z drugiej zaś strony, pogrzeb może być bardzo trudnym i niezrozumiałym doświadczeniem emocjonalnym dla dziecka, szczególnie jeśli jest to jego pierwsze spotkanie ze śmiercią. W takich przypadkach, bezpieczniej byłoby żeby dziecko nie brało bezpośredniego udziału w pogrzebie lecz skoncentrowało się na innych formach pomagania w akceptacji straty jaką doświadcza z bliskimi mu osobami. Mogą to być rozmowy z rodziną o zmarłej osobie oraz wspólne wspominanie jej.
Bardzo istotne jest, aby rodzice wyjaśnili uprzednio dziecku, co się dzieje i czego można się spodziewać na pogrzebie, a także aby zapewnili mu wystarczającą opiekę i wsparcie emocjonalne.
Jeśli dziecko jest świadkiem pogrzebu bardzo bliskiej mu osoby, jest normalne, że będzie płakać i odczuwać smutek. W takiej sytuacji ważne jest, aby dziecko wiedziało, że jego uczucia są normalne i akceptowane. Rodzice powinni dać dziecku przestrzeń i czas na wyrażenie swoich emocji oraz pozwolić mu na żałobę. Niezależnie od tego, czy wychowuje się ono w rodzinie praktykującej religijnie, czy już miało wcześniej doświadczenie odwiedzenia cmentarza i odbywało rozmowy o umieraniu, ważne jest, aby wiedzieć, że każdy przeżywa żałobę po stracie bliskiej osoby na swój własny sposób. Daj dziecku także tę możliwość. Wyjaśnij mu, dlaczego babci, dziadka czy choćby wujka będzie brakowało już wśród Was, co się stało i dlaczego jesteście tak smutni po ich odejściu. Pozwól mu na nazywanie uczuć takich jak rozpacz, tęsknota, ból a nawet złość. Wszystkie te emocje są częścią przeżywania żałoby i warto im dać wyraz. Dziecko też to odczuwa, ale może nie być jeszcze w stanie nazwać i zrozumieć tych emocji. W rezultacie może więc nawet dojść do zmian w jego zachowaniu i wyzwolić w nim frustrację, wielki żal i nawet agresję. W tym trudnym czasie rozmowa jest zatem kluczowa i bardzo ważna.
Ostatecznie, decyzja o braniu dziecka na pogrzeb powinna być więc podejmowana na podstawie indywidualnych potrzeb i dobrostanu dziecka, a jego rodzice powinni kierować się swoim instynktem i dobrym rozeznaniem sytuacji.